W PODRÓŻY

Uroki Bawarii

Bawaria. Kraina naszych zachodnich sąsiadów. Tegoroczny długi weekend majowy postanowiliśmy spędzić właśnie tam. Dlaczego Niemcy? Takie pytania padały przed naszym wyjazdem. Ano po pierwsze- bo jest na tyle blisko, że mogliśmy się tam wybrać samochodem, a po drugie kierowała nami chęć zobaczenia na żywo zamku, który był pierwowzorem dla zamku Disneyowskiego (to ten, który pojawia się w czołówkach filmów Disneya). Była to wystarczająca motywacja dla miłośników Walta D. Zaraz po tym jak tylko ten pomysł został wypowiedziany, poszukaliśmy odpowiedniej miejscowości, która robiłaby za bazę wypadową w miejsca, które chcieliśmy zobaczyć. Zamówiliśmy nocleg i czekaliśmy na wyjazd.

Naszą bazą wypadową została prześliczna miejscowość Mittenwald – znajdująca się u zbocza góry Karwendel (świetny efekt, zwłaszcza jak się miało z balkonu widok na tą górę). Byliśmy zaledwie 4 km od granicy z Austrią, co okazało się przydatne, ponieważ w niedzielę w Niemczech większość sklepów jest zamknięta. W małych miastach natomiast wszystkie sklepy były zamknięte, więc chcąc kupić parę rzeczy na kolację – musieliśmy po nie jechać do Austrii. Taka sytuacja.

Co udało nam się zobaczyć w Bawarii?

Jako że pogoda nas nie rozpieszczała i w zasadzie cały czas oprócz dwóch dni padał deszcz i było strasznie zimno – zobaczyliśmy trochę mniej niż było w planie. Mniej, nie znaczy jednak, że mało. Zwiedziliśmy dokładnie Mittenwald, objeździliśmy pobliskie zamki, zwiedziliśmy Garmisch-Partenkirchen znane miłośnikom zimowych sportów oraz kilka innych mniejszych miejscowości.

W osobnym wpisie opiszę Wam co zrobić, kiedy jesteście na wycieczce, a na dworze poziom mgły i deszczu uniemożliwia wyjście z domu. My wsiedliśmy w samochód, pojechaliśmy 300 km przed siebie i dziwnym trafem wylądowaliśmy w Weronie. Ale o tym następnym razem 🙂

Czy warto się wybrać do Bawarii?

Odpowiedź krótka: warto.

Odpowiedź dłuższa: Warto zobaczyć te specyficzne bawarskie, malowane domki. Krajobrazy tam są naprawdę przepiękne i mimo wszystko inne od górskich krajobrazów w Polsce. Gorąco polecam zobaczenie zamków, które zaraz pokażę Wam na zdjęciach. W wielu miejscach można odczuć pewnego rodzaju magię, która sprawia, że zapomina się, że jesteście w tym sztywnym kraju. Przede wszystkim odprężyć pozwala się brak języka niemieckiego w zasięgu waszych uszu. Jest to możliwe, bo na szczęście miejsc na odosobnioną kontemplację widoków i uroków przyrody jest w Bawarii wiele. Do tego jest blisko do Polski, a dojazd – jak marzenie. Przez całe Niemcy biegnie niezliczona ilość autostrad w każdym kierunku, a i w Polsce nie jest już z tym tematem tak źle.

Praktycznych wskazówek dotyczących wyjazdu do Niemiec w zasadzie nie ma, jest to kraj bardziej cywilizowany od naszego i w zasadzie nie powinno być żadnych niespodzianek, no może oprócz faktu, że tutaj w niedzielę i święta NAPRAWDĘ sklepy są pozamykane. Nie mogłam w to uwierzyć, dopóki nie zobaczyłam na własne oczy, że całe 2 całkiem duże supermarkety są zamknięte na cztery spusty. Trzeba pamiętać, żeby wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne na ten czas rzeczy. Innych problemów brak – wszędzie bez problemu dogadacie się po angielsku, ludzie są bardzo mili, drogi są oznakowane tak, że ma się wrażenie jakby Was ktoś prowadził za rąsię żebyście się przypadkiem nie zgubili. Można więc powiedzieć, że jest to kraj bardzo przyjazny turystom. A tak chciałoby się powiedzieć o nim coś złego i nie ma co! Pozostaje tylko narzekać na ich język. Zapraszam Was na Bawarię w zdjęciach.


Mittenwald i okolice

[ezcol_1half]aDSC_0043[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]aDSC_0045[/ezcol_1half_end]

aDSC_0046

aDSC_0055

 [ezcol_1half]aDSC_0094[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]aDSC_0242[/ezcol_1half_end]

 [ezcol_1half]aDSC_0246[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]aDSC_0510[/ezcol_1half_end]


Zamek Linderhof

aDSC_0179

aDSC_0227


Zamki Hochenshwangau (ten żółty) i łabędzi zamek Neuschwanstein – pierwowzór zamku Disneyowskiego

[ezcol_1half]aDSC_0512[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]aDSC_0535[/ezcol_1half_end]

aDSC_0523

 aDSC_0541


Miejscowość Fussen

[ezcol_1half]aDSC_0554[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]aDSC_0566[/ezcol_1half_end]


 

Widok na oddalające się Alpy

aDSC_0577

You Might Also Like